Cięcie plazmowe to powszechnie stosowana w przemyśle metoda cięcia metalu za pomocą łuku plazmowego. Jak przebiega ten proces i jaki kryje się za nim mechanizm? Czym się charakteryzuje i jakie może znaleźć zastosowanie? Oto kilka podstawowych faktów na temat technologii cięcia plazmą.
Czym jest plazma?
Czwarty stan skupienia, jakim jest plazma, to podobna strukturalnie do gazu zjonizowana materia o przewadze cząstek naładowanych dodatnio - kationów lub ujemnie - swobodnych elektronów. Plazma jest dobrym przewodnikiem dla prądu elektrycznego, a jej opór maleje wraz ze wzrostem temperatury. Rosnące natężenie przepływającego prądu, osiągnąwszy odpowiednio wysoką wartość, prowadzi do momentu, kiedy plazma zaczyna emitować energię w postaci światła i ciepła.
Budowa systemu plazmowego
System plazmowy to innowacyjna i nowoczesna konstrukcja, na którą składa się kilka istotnych elementów:
- źródła zasilania (nazywanego też źródłem plazmowym)
- palnika plazmowego,
- przewodu uziemiającego,
- części eksploatacyjnych (dyszy, elektrod, osłonek i in.)
- konsoli gazowych - służących do dozowania i miksowania gazów technicznych w systemach plazmowych wąskostrumeniowych (tzw. HD).
Niezbędne do pracy systemu plazmowego jest dostęp do zasilania elektrycznego oraz gazu. W systemach konwencjonalnych jako gazu plazmowego oraz osłonowego używa się sprężonego powietrza aplikowanego z kompresora lub butli. W systemach HD zastosowanie znajdują gazy techniczne takie jak azot, tlen, dwutlenek węgla, wodór czy argon.
Jak przebiega proces cięcia plazmowego?
Istotą cięcia plazmowego jest topienie metalu i wyrzucanie go ze szczeliny cięcia. Proces ten odbywa się za pomocą plazmowego łuku elektrycznego który powstaje między końcem elektrody nietopliwej a obrabianą powierzchnią. Przepuszczany przez jarzący się łuk elektryczny strumień sprężonego powietrza lub gazu technicznego powoduje jonizację oraz wysokie zagęszczenie mocy.
Wytwarzany jest on za pomocą palnika gazowego, który stanowi najistotniejszą część przecinarki. To właśnie nim manewruje spawacz lub operator maszyny CNC, dokonując plazmowego cięcia metalu. Dla odpowiedniego przebiegu tego procesu, niezbędne jest dobre przewodzenie uzmiennienia blachy (stołu roboczego). Aby to zagwarantować należy sumiennie dbać o stan rusztu stołu
Wysoka temperatura w jądrze łuku plazmowego oraz duża prędkość strumienia umożliwiają cięcie arkuszy metali, które w tej technologii najpierw topią się, a następnie są wydmuchiwane ze szczeliny. Technologia ta jest możliwa dzięki oddziaływaniu bardzo dużej energii kinetycznej.
W konwencjonalnym systemie plazmowym wyposażonym w system stykowego zajarzenia łuku elektrycznego dysza i elektroda stykają się, gdy przez palnik nie przepływa gaz. Naciśnięcie spustu palnika prowadzi do podania przez źródło na palnik prądu o niskim, kilkuamperowym natężeniu. Prąd ten następnie wraca do źródła poprzez przewód łuku pilota.
Równocześnie zaczyna być podawany pod dużym ciśnieniem gaz powodujący odsunięcie elektrody od dyszy i tym samym przerwanie styku. W efekcie prąd zaczyna płynąć w powietrzu, a odpowiednio ukształtowany strumień gazu powoduje wypychanie łuku elektrycznego i strumienia plazmy w kierunku otworu dyszy. Prowadzi to do powstania tzw. łuku pilotażowego.
W chwili kiedy łuk elektryczny przeskakuje na cięty element, źródło zaczyna podawać pełne natężenie prądu, który nie zamyka się już w palniku, a przez przewód uziemiający. Formułuje to strumień plazmy, który ze względu na temperaturę sięgającą kilkunastu tysięcy stopni Celsjusza z łatwością przetapia i przedmuchuje metal.
Ajan Polska - producent maszyn CNC, przecinarki plazmowe
Ajan to doświadczony producent wysokiej jakości maszyn CNC, w tym przecinarek plazmowych w technologii HD. Nasze produkty to wysokiej jakości sprzęt stworzony z myślą o szerokim zakresie zastosowań w przemyśle. Wszystkie maszyny oferowane w Polsce wyposażone są w automatyczna konsolę gazową, dobierającą parametry cięcia do pożądanej technologii, co ułatwia i przyspiesza cały proces produkcyjny. Zapraszamy do zapoznania się z oferowanymi przez nas rozwiązaniami technologicznymi i kontaktu z naszymi doświadczonymi doradcami.