Celem obróbki CNC jest uzyskanie zaprojektowanych wcześniej kształtów poprzez eliminację warstwy materiału z obrabianego przedmiotu. Wyróżniamy kilka rodzajów obróbki skrawaniem: frezowanie, toczenie, wiercenie i szlifowanie. Wszystkie z nich mają dedykowane inne obrabiarki – cechujące się właściwą dla nich kinematyką.
Rodzaje obrabiarek CNC
W branży CNC wyodrębnić można trzy podstawowe typy obrabiarek:
- Obrabiarki wielozadaniowe – stosowane od niedawna – dość nowe osiągnięcie konstrukcyjne. Urządzenia tego rodzaju to połączenie niektórych cech centrów tokarskich i frezarskich. Służą do wytwarzania skomplikowanych części, które wymagają sporo zabiegów frezarskich i tokarskich. Ogromną zaletą tej obrabiarki jest możliwość wyprodukowania gotowej części bez pomocy innych maszyn.
- Centra tokarskie – charakteryzują się tym, że jest sterowana komputerowo, mają dużą moc, wyposażone są w 3 lub więcej osi z wszechstronnymi możliwościami i aplikacjami, jak: toczenie, wiercenie, gwintowanie czy frezowanie za pomocą narzędzi napędzanych.
- Centra frezarskie – obrabiarki, których zadaniem jest frezowanie. Najprostszą maszyną tego typu jest 3 osiowe centrum frezarskie. Posiada wrzeciono, które pracuje wzdłuż jednej osi, a także stół, na którym ustawia się detal obrabiany. Centra frezarskie występują też jako maszyny 4 i 5 osiowe. Wśród nich rozróżniamy też inne położenia wrzeciona – pionowe i poziome.
Metale nadające się do obróbki CNC
Obróbka CNC cieszy się ogromną popularnością w przemyśle. Zawdzięcza to głównie swojej uniwersalności – szeroki zakres materiałów, które można obrabiać w ten sposób. Wyróżniamy kilka podstawowych materiałów, które idealnie nadają się do obróbki:
- Metale – stal, mosiądz czy aluminium
- Drewno – niezbyt szeroki wybór, ale jest to przeważnie drewno miękkie (drzewa iglaste i niektóre liściaste)
- Tworzywa sztuczne – wiele gatunków np. polipropylen, poliwęglan czy akryl
- Piana do rzeźbienia i twarda pianka
Zalety obróbki CNC
- wydajność – ze względu na automatyzację możliwa jest produkcja przez 24 godziny na dobę. Ich prędkość jest o wiele wyższa niż wtedy, jakby całym procesem miał zajmować się człowiek,
- wszechstronność – obrabiarki cnc produkowane są w rozmaitych konfiguracjach. Mogą być wykorzystane nawet w stomatologii – do produkcji malutkich implantów protetycznych czy do obróbki silników okrętowych,
- oszczędność – proces automatyzacji ogranicza generowane koszty. Dzieje się tak dlatego, że produkcja może odbywać się bez udziału człowieka lub z jego niewielkim udziałem. Do tego obniżają się koszty złomowania wadliwych detali,
- dokładność – dzięki nowoczesnym i technologicznie zaawansowanym napędom, które poruszają osiami maszyn oraz niezwykle precyzyjnym sterownikom obrabiarki są w stanie pracować bardzo skrupulatnie. Specjaliści wprowadzają nowinki, dzięki którym granica dokładności ciągle się przesuwa.
Ajan Polska oferuje doradztwo najlepszych specjalistów i usługi najwyższej jakości. Zapraszamy też do przeczytania pozostałych wpisów na naszym blogu!