Podczas wyboru przecinarki plazmowej napotykamy często problem gospodarowania pyłami, gazami i materiałem ubocznym powstającym podczas procesu cięcia. Na rynku występują głównie dwa systemy pozwalające na lepsze lub gorsze poradzenie sobie z tą problematyką. Przecinarki plazmowe wyposażone w stoły odciągowe (opcjonalnie wyposażone w filtrowentylację) i wodne. Jak to w naturze, wszystko ma swoje zalety jak i wady, w tym wypadku nie jest inaczej. Poniższy opis ma służyć potencjalnemu klientowi, który szuka najlepszego rozwiązania dla siebie. AJAN POLSKA stosuje obie wersje w swojej ofercie, jednak jednoznacznie zaleca wybór opcji „suchej”. Zatem pojawia się pytanie: po co oferować stoły wodne? Odpowiedź jest prosta, zdażają się przypadki hal produkcyjnych, w których Layout nie pozwala na zastosowanie niczego innego niż stół mokry. Odsetek tych przypadków w naszym wykonaniu jest marginalny, jedynie 0,4% naszych klientów decyduje się lub raczej jest zmuszona do wersji „mokrej”.
AJAN POLSKA – WERSJA MOKRA – ZALETY I WADYM
Stół mokry – w zasadzie jest to zbiornik wypełniony wodą lub, aby być bardziej precyzyjnym, „cieczą” o składzie chemicznym uzależnionym od materiałów ciętych nad jego powierzchnią. W naszym rozwiązaniu stół wyposażony jest w możliwość regulacji wysokości lustra wodnego, jednak często spotykamy się z rozwiązaniami, które pozbawione są jakiejkolwiek regulacji lub systemów pozwalających sprawnie oczyścić wannę z „wody”. Takich urządzeń należy unikać z racji na problemy, które tworzą się na produkcji podczas wydłużonego postoju maszyny.
Zalety stołu mokrego:
- energooszczędność – brak silników odpowiadających za ruch powietrza to oszczędność na poziomie 4,5-11 kW (w zależności od rodzaju maszyny),
- cena – urządzenia wyposażone w stoły mokre są często dużo tańsze z racji na brak wentylatorów oraz filtrów,
- miejsce – również z tego samego powodu (brak filtra i wentylatora) są również mniejsze, tym samym zajmują mniej miejsca na hali produkcyjnej
Wady stołu mokrego:
- skuteczność – a w zasadzie jej brak, ilość pochłanianych gazów przez lustro wodne jest bliżej nieokreślona i zależy głównie od materiału ciętego, jednak aby dać Państwu pogląd na różnice należy wspomnieć, iż podczas naszych badań doszliśmy do skuteczności na poziomie 40-45% (podczas cięcia stali węglowej ST355 o grubości 15 mm i technologii 130A – o2/pow.). Zestawienie tej wartości z wersją suchą jest niedorzeczne i powinno przekreślić stoły mokre podczas Państwa wyboru,
- rdza – podczas cięcia dochodzi często do odbicia się strugi plazmowej od elementów podtrzymujących materiał, to prowadzi również do opryskania materiału wodą bogatą w substancję uwalniającą reakcję chemiczną powodującą korozję ciętego materiału. Zjawisko to nosi potoczną nazwę „zielona woda”.
- zagrożenie – podczas cięcia stali węglowych wytwarza się związek chemiczny na bazie glikolu (w/w zielona woda). Glikol stosowany jest szeroko w układach chłodzenia, również palnik plazmowy AJAN POLSKA chłodzony jest glikolem, nie ma jednak w tym nic złego, gdyż odbywa się to w układzie zamkniętym. Stół mokry wypełniony tą cieczą to jednak zupełnie coś innego. Cięcie termiczne nad takim zbiornikiem skutkuje częściowym ulatnianiem w/w związku występującego w parze wodnej oraz rozpowszechnianiu go na hali produkcyjnej. Poza szkodliwym wpływem tego związku dla ludzkiego zdrowia, jest on również elementem niepożądanym na maszynach i może mieć bezpośrednie przełożenie na częstotliwość usterek maszyn AJAN POLSKA, jak i innych maszyn znajdujących się w tym samym pomieszczeniu.
- wydajność – maszyny wyposażone w stół mokry cechują się również dłuższymi postojami produkcyjnymi, dzieje się tak z racji na konieczność spuszczenia wody z całego zbiornika. Po spuszczeniu wody należy opróżnić zbiornik z wszystkich odpadów i szlaków oraz pyłów. Czynność ta jest wyjątkowo niewdzięczna z powodu na charakter masy, która po upływie czasu przyjmuje strukturę ciała stałego o bardzo wysokiej twardości. Postój maszyny taki trwa w zależności od rozmiaru stołu czy też częstotliwości czyszczenia od 1 do 3 dni roboczych.
AJAN POLSKA – WERSJA SUCHA – ZALETY I WADY
Stół suchy – najskuteczniejszym rozwiązaniem w naszej ofercie jest stół suchy połączony z wentylatorem typu AJW lub filtrowentylatorem z rodziny AJF. Stół przygotowany do tęgiego rozwiązania składa się z części konstrukcyjnej przyjmującej na siebie ciężar materiału (900-1500 kg/m2), części odpadowej odpowiedzialnej za złapanie spadających elementów (szlaka i elementy odpadowe) oraz wentylacyjnej. Część wentylacyjna zaprojektowana jest w sposób sekcyjny, aby skierować odpowiednią siłę ciągu wentylacji w miejsce palenia. To rozwiązanie pozwala na uzyskanie bardzo czystego powietrza w otoczeniu maszyny i jest gwarantem długiej żywotności maszyny oraz operatora.
Zalety stołu suchego:
- skuteczność – stół w przecinarce marki AJAN POLSKA to skuteczność odsysanego powietrza na poziomie do 99,9% (uzyskane podczas testów maszyny o gabarycie 2000x6000 mm i arkuszu roboczym o grubości 10 mm stal ST355, wym. 2000x6000 mm). Oznacza to brak pyłów i gazów plazmowych w bezpośrednim otoczeniu maszyny. Ilość powietrza odciąganego przez system AJW może sięgać 6000 – 10000 m3/h.
- czystość – z racji na brak zjawiska chlapania wody oraz suchą, pyłowatą strukturę odpadów otrzymujemy czysty i suchy detal. Również okolica maszyny jest czysta i sucha.
- wydajność – AJAN POLSKA dopuszcza możliwość pracy maszyny podczas czyszczenia stołu suchego z racji na czyszczenie punktowe (poszczególne sekcje) oraz zabezpieczenie obszaru pracy przecinarki z rodziny SHP. W efekcie, AJAN POLSKA jest w stanie zagwarantować brak przestoju danej maszyny w trybie produkcyjnym,
Wady stołu suchego:
- zużycie mocy – z racji na silnik elektryczny napędzający wentylator należy uwzględnić dodatkowe zużycie prądu w wysokości od 4,5 do 11 kW,
- oziębienie hali produkcyjnej (bez filtra AJF) – z racji na bardzo wysoką skuteczność działania systemu, okupioną dużą ilością pochłanianego powietrza (od 6000 do 10000 m3/h) dochodzi do wymiany powietrza na hali produkcyjnej. W przypadku braku filtra typu AJF powietrze na hali uzupełniane jest świeżym powietrzem z zewnątrz. Jeśli hala jest ogrzewana w okresie zimowym, a świeże powietrze jest zaciągane z zewnątrz hali mamy do czynienia z oziębieniem hali. Wymiana całego powietrza trwa zazwyczaj ok 5-6 godzin (w zależności od kubatury hali oraz rodzaju systemu AJW).
AJAN POLSKA – FILTROWENTYLATOR AJF
Najlepszym rozwiązaniem, uwzględniając wszystkie za i przeciw wg powyższego tekstu, jest wyposażenie maszyny w stół suchy w połączeniu z filtrowentylatorem AJF8, AJF12 lub AJF16. Taka konfiguracja idealnie sprawdza się w zakresie ekologii, bhp, czystości oraz ekonomii. Powietrze podczas procesu cięcia zasysane jest przez stół suchy do filtra, tam oczyszczane i zawracane (w okresie zimowym) na halę, aby odzyskać ciepło które wcześniej wprowadziliśmy na halę. Zjawisko dodatkowego ogrzewania powietrza przez samą technologię plazmową jest niewielkie z racji na skupioną energię łuku plazmowego. Wg naszych badań stosunek ten wynosi 1:1,001 uwzględniając straty wywołane samym transportem powietrza do filtra oraz różnicą temp. na poziomie 25 stopni (w badaniu filtr posadowiony był poza halą produkcyjną). Temp. powietrza na powrocie ogrzana jest średnio o 0,1 stopnia względem temperatury powietrza zasysanego. Podsumowując, w tym przypadku mówimy o rekuperacji ciepła, a nie o ogrzewaniu.