Zastanawiasz się jaki rodzaj cięcia metalu zastosować w maszynie? Które urządzenie najlepiej się sprawdzi? W poniższym artykule pomożemy Ci rozwikłać wszelkie wątpliwości i zajmiemy się różnicami pomiędzy wskazanymi typami technologii.
Przecinarki plazmowe i gazowe definicja
Przecinarki plazmowe – plazma to zjonizowana materia, swoimi właściwościami przypominająca gaz, ale jednak ma o wiele wyższą jonizację cząstek niż przecinarki gazowe. Oznacza to, że posiada więcej kationów, czyli cząstek naładowanych dodatnio i elektronów swobodnych(cząstki ujemne)
Przecinarki gazowe – sprawiają, że cięty materiał osiąga tzw. temperaturę zapłonu, a później spala i wydmuchuje płynne tlenki metalu przy użyciu strumienia tlenowego pod dużym ciśnieniem. Określane jest często też jako cięcie tlenowe. Popularny sposób na cięcie metali – szczególnie stali niskowęglowych i niskostopowych
Czas wykonania pracy
Przecinarka plazmowa w tym aspekcie spisze się lepiej niż gazowa. Dzięki niej jesteśmy w stanie zyskać wiele czasu z jednocześnie wysoką jakością obróbki. Przecinarka gazowa to około siedmiokrotnie dłuższy czas pracy. Szybkość przecinarek plazmowych jest tak duża również dlatego, że nie wymagają one podgrzewania wstępnego.
Oszczędność materiału
Większa jest zdecydowanie przy użyciu przecinarki plazmowej. Cięcie gazem pozostawia ślady żużla na obwodach materiału, co także może spowolnić cały proces. Plazma pozostawia znacznie węższą szczelinę cięcia, co z pewnością wpływa pozytywnie na oszczędność materiału. Wadą technologii plazmowej jest utrudnienie w zachowaniu prostopadłości krawędzi.
Wszechstronność
Przecinarki plazmowe działają kompleksowo – przystosowane są do cięcia stali węglowej, nierdzewnej oraz różnego rodzaju metali kolorowych. Znakomicie sprawdzają się przy cięciu cienkich materiałów. Z kolei w przypadku, gdy grubość blachy się zwiększa, to prędkość przecinarki plazmowej zbliża się do prędkości cięcia gazem. Przecinarka gazowa przy bardzo grubych materiałach zaczyna nawet wygrywać, bo ich technologia jest zdolna do cięcia elementów o grubości przekraczającej nawet 150 mm.
Zalety cięcia gazowego:
- sprawdza się przy większej grubości metalu do cięcia
- łatwość cięcia pod różnymi kątami zgodnie z zaistniałą potrzebą
- precyzja obróbki materiału
- prostopadłe krawędzie cięcia
Zalety cięcia plazmowego:
- w przypadku cienkich materiałów do 7 razy szybsze cięcie niż przecinarką gazową
- wysoka jakość obróbki
- precyzja w pionie i ukosie
- minimalne odkształcenia cieplne
Skorzystaj z najwyższej jakości usług w AJAN Polska i obszernej wiedzy naszych specjalistów, których zaangażowanie jest zawsze na odpowiednim poziomie. W naszej ofercie jest także wygodne połączenie, czyli przecinarki plazmowo-gazowe zapewniające cięcie jeszcze większej ilości materiałów! Zapraszamy!